podróże, wyprawy, relacje
ARTYKUŁYKRAJEGALERIEAKTUALNOŚCIPATRONATYTAPETYPROGRAM TVFORUMKSIEGARNIABILETY LOTNICZE
Geozeta.pl
reklama

Kostaryka - wiza, ambasady, przepisy

San Jose     
kostaryka
Kostaryka - podróże do KostarykiKostaryka - mapa krajuKostaryka - spis artykułów i galeriiKostaryka - wiza, ambasady, przepisy wjazdowe, informacje dla kierowców, podróżowanie po kraju, przepisy celne, bezpieczeństwo, przydatne informacjeKostaryka - aktualna pogoda, roczny opad i temperaturaKostaryka - szczepienia, zdrowie, poradyKostaryka - kurs waluty, przelicznik na PLN, USD, EUROKostaryka - co zwiedzić, zabytki Listy Światowego Dziedzictwa UNESCOKostaryka - przewodniki, mapy, atlasy
Wiza, przepisy wjazdowe
Nie ma obowiązku wizowego dla obywateli RP, którzy mają zamiar przebywać w Kostaryce nie dłużej niż 90 dni. Paszport powinien być ważny minimum 6 miesięcy od dnia przekroczenia granicy. Wymagane jest okazanie biletu powrotnego bądź umożliwiającego kontynuację podróży. Służby imigracyjne mogą zażądać okazania środków płatniczych w wysokości wystarczającej na pokrycie kosztów pobytu (w stosunku do obywateli polskich nie jest to jednak wymóg stosowany rygo­rystycznie). Turyści podróżujący samolotem powinni pamiętać, że obowiązuje opłata lotniskowa pobierana przy wyjeździe w wysokości 26 USD od osoby. Opłaty te można wnieść wyłącznie w gotówce, w dola­rach lub walucie miejscowej przeliczonej po kursie dnia. Podróżujący lądem przed opuszczeniem granicy muszą wnieść opłatę (w znaczku skarbowym) w wysokości ok. 6 USD. Lądowe przejścia graniczne są otwarte od godz. 06.00 do 17.00 lub najdłużej do 22.00.
Informacje dla kierowców
Kostaryka jest jedynym państwem Ameryki Środkowej w którym nie istnieje możliwość przekroczenia granicy samochodem wynajętym w wypożyczalni. Kostaryka honoruje międzynarodowe prawo jazdy. Kodeks drogowy jest rygorystycznie przestrzegany: przekroczenie dozwolonej prędkości karane jest mandatem, któ­rego wysokość często jest uznaniowa.
Podróżowanie po kraju
Nie ma ograniczeń. Z uwagi na katastrofalny stan tutejszych dróg nie zaleca się wynajmowania samochodu – łatwo go uszkodzić a wypożyczalnie wymuszają na turystach kosztowne naprawy.
Przepisy celne
Bagaż osób wjeżdżających do Kostaryki jest poddawany kontroli fitosanitarnej, zakazany jest przywóz jakiejkolwiek żywności. Surowo zabroniony jest wywóz dzieł sztuki prekolumbijskiej oraz rzadkich okazów flory i fauny, frag­mentów rafy koralowej itp. Brak szczególnych regulacji, które dotyczyłyby wwozu i wywozu pieniędzy. Kwotę wwożonych pieniędzy należy wpisać w deklaracji celnej.
Bezpieczeństwo
Zagrożenie przestępczością jest bardzo wy­sokie, a w ostatnim okresie wzrosło. Zagrożenie dla turystów jest największe spośród całego regionu Ameryki Środkowej. Stosunkowo liczne są gangi młodocianych przestępców, związanych z rynkiem narkotyków i prostytucji. Poruszanie się w pojedynkę nie jest wskazane z powodu częstych napadów rabunkowych z bronią w ręku. Należy uważać na licznych kieszonkowców. W trosce o bezpieczeństwo turystów władze miej­scowe zalecają posługiwanie się kserokopią paszportu, w którą podróżujący powinni zaopatrzyć się jeszcze przed przyjazdem. Nie jest wymagane jej poświadczenie. Oryginały paszportów, służące tylko do przekroczenia granicy, powinny być właściwie zabezpieczone (depozyty hotelowe lub sejfy, skrytki bankowe). Bardzo rygorystyczna jest kontrola antynarkotykowa oraz stosowane są prowokacje policyjne - należy stanowczo odmawiać oferującym nawet najmniejsze ilości narkotyków. Miejscowi celnicy zwracają szczególną uwagę na podróżnych z Polski w związku z zatrzymaniami Polaków usiłujących przemycać narkotyki.
Przydatne informacje
· Warto odwiedzić oficjalną stronę Instytutu Turystyki www.visitcostarica.com
· Walutę można wymieniać w bankach i hotelach. Nie istnieje kurs czarnorynkowy. Część punktów handlowych i gastrono­micznych przyjmuje dolary amerykańskie.
· Kostaryka nie ma swojego przedstawicielstwa w Polsce.
Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych
Polskie placówki dyplomatyczne
Ambasada RP w San Jose
Avenida 9, Calle 33 No 3307, Barrio Escalante, San Jose, Costa Rica
664-2010 Correos Zapote
tel. (00 506) 2234-7411, 2234-6024
tel.ds. konsularnych (00 506) 8849-6039
embajpolonia1@racsa.co.cr
www.sanjose.polemb.net
Przedstawicielstwa dyplomatyczne akredytowane w Polsce (lub najbliższe)
Ambasada Republiki Kostaryki
ul. Kubickiego 9 m. 5
02-954 Warszawa
tel./fax: 858 91 12
emcoripol@neostrada.pl

Wydział Konsularny
emcoripol@interia.pl