Kostaryka - wiza, ambasady, przepisySan Jose
Wiza, przepisy wjazdoweNie ma obowiązku wizowego dla obywateli RP, którzy mają zamiar przebywać w Kostaryce nie dłużej niż 90 dni. Paszport powinien być ważny minimum 6 miesięcy od dnia przekroczenia granicy. Wymagane jest okazanie biletu powrotnego bądź umożliwiającego kontynuację podróży. Służby imigracyjne mogą zażądać okazania środków płatniczych w wysokości wystarczającej na pokrycie kosztów pobytu (w stosunku do obywateli polskich nie jest to jednak wymóg stosowany rygorystycznie). Turyści podróżujący samolotem powinni pamiętać, że obowiązuje opłata lotniskowa pobierana przy wyjeździe w wysokości 26 USD od osoby. Opłaty te można wnieść wyłącznie w gotówce, w dolarach lub walucie miejscowej przeliczonej po kursie dnia. Podróżujący lądem przed opuszczeniem granicy muszą wnieść opłatę (w znaczku skarbowym) w wysokości ok. 6 USD. Lądowe przejścia graniczne są otwarte od godz. 06.00 do 17.00 lub najdłużej do 22.00.
Informacje dla kierowcówKostaryka jest jedynym państwem Ameryki Środkowej w którym nie istnieje możliwość przekroczenia granicy samochodem wynajętym w wypożyczalni. Kostaryka honoruje międzynarodowe prawo jazdy. Kodeks drogowy jest rygorystycznie przestrzegany: przekroczenie dozwolonej prędkości karane jest mandatem, którego wysokość często jest uznaniowa. Podróżowanie po krajuNie ma ograniczeń. Z uwagi na katastrofalny stan tutejszych dróg nie zaleca się wynajmowania samochodu – łatwo go uszkodzić a wypożyczalnie wymuszają na turystach kosztowne naprawy.
Przepisy celneBagaż osób wjeżdżających do Kostaryki jest poddawany kontroli fitosanitarnej, zakazany jest przywóz jakiejkolwiek żywności. Surowo zabroniony jest wywóz dzieł sztuki prekolumbijskiej oraz rzadkich okazów flory i fauny, fragmentów rafy koralowej itp. Brak szczególnych regulacji, które dotyczyłyby wwozu i wywozu pieniędzy. Kwotę wwożonych pieniędzy należy wpisać w deklaracji celnej.
BezpieczeństwoZagrożenie przestępczością jest bardzo wysokie, a w ostatnim okresie wzrosło. Zagrożenie dla turystów jest największe spośród całego regionu Ameryki Środkowej. Stosunkowo liczne są gangi młodocianych przestępców, związanych z rynkiem narkotyków i prostytucji. Poruszanie się w pojedynkę nie jest wskazane z powodu częstych napadów rabunkowych z bronią w ręku. Należy uważać na licznych kieszonkowców. W trosce o bezpieczeństwo turystów władze miejscowe zalecają posługiwanie się kserokopią paszportu, w którą podróżujący powinni zaopatrzyć się jeszcze przed przyjazdem. Nie jest wymagane jej poświadczenie. Oryginały paszportów, służące tylko do przekroczenia granicy, powinny być właściwie zabezpieczone (depozyty hotelowe lub sejfy, skrytki bankowe). Bardzo rygorystyczna jest kontrola antynarkotykowa oraz stosowane są prowokacje policyjne - należy stanowczo odmawiać oferującym nawet najmniejsze ilości narkotyków. Miejscowi celnicy zwracają szczególną uwagę na podróżnych z Polski w związku z zatrzymaniami Polaków usiłujących przemycać narkotyki.
Przydatne informacje· Warto odwiedzić oficjalną stronę Instytutu Turystyki www.visitcostarica.com · Walutę można wymieniać w bankach i hotelach. Nie istnieje kurs czarnorynkowy. Część punktów handlowych i gastronomicznych przyjmuje dolary amerykańskie. · Kostaryka nie ma swojego przedstawicielstwa w Polsce.
Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych Polskie placówki dyplomatyczneAmbasada RP w San Jose Avenida 9, Calle 33 No 3307, Barrio Escalante, San Jose, Costa Rica 664-2010 Correos Zapote tel. (00 506) 2234-7411, 2234-6024 tel.ds. konsularnych (00 506) 8849-6039 embajpolonia1@racsa.co.cr www.sanjose.polemb.net Przedstawicielstwa dyplomatyczne akredytowane w Polsce (lub najbliższe) |
|